A sport sem menekülhet: a koronavírust egyaránt megsínyli a szabadidő- és a versenysport

2021.03.01

Lassan egy teljes év telt el azóta, hogy a koronavírus-járvány a teljes világot behálózta, a vírus negatív hatásai pedig Magyarországot és a magyar sportot sem kímélték. Legyen szó az elmaradt olimpiai szereplésekről vagy éppen a bezárt konditermekről, a sportszektor egésze megsínylette a járványhelyzetet. Most összegyűjtöttük a legégetőbb problémákat, melyek a legtöbb esetben sajnos jóval komolyabbak, mint ahogy az első pillantásra tűnik.

Csapás csapás után: jegybevételkieséstől kezdve a szabadidősport visszaesésig

Konganak a stadionok, bár annak azért már örülhetünk, hogy élő sportot láthatunk a TV-ben - gondolhatja sok sportrajongó, miközben egy évvel ezelőtti énünk valószínűleg megütközve hallgatná ezen kijelentésünket. A járványhelyzet azonban sportfogyasztási szokásainkat is gyökerestül forgatta fel - de kit is érintett ez a legjobban?

A versenysport tavaszi leállása nem csak, hogy milliárdos bevételkiesést jelentett a sportszervezeteknek, de hosszú távon is negatívan befolyásolhatják a klubok fenntarthatóságát. A kieső szponzorok mellett a sportrendezvényekre szakosodott teljes infrastruktúrát is meg kell említenünk: a biztonsági szolgáltatást biztosító cégeket, a takarító személyzetet, vagy a kihagyhatatlan sört és szotyit biztosító büféseket. De arról sem felejtkezhetünk el, hogy a határlezárások és beutazási korlátozások miatt az idegenlégiós játékosok helyzete is sok helyen kérdésessé vált, pedig az utóbbi években nem egy olyan magyar sportcsapatot láthattunk, akik külföldi kulcsjátékosaikra építették csapatukat.

Az elmaradt vagy ideiglenesen eltolt sportrendezvények még egy fájó pontját képviselik a járványhelyzetnek. Legnagyobb eseményként természetesen az Olimpiát sorolhatjuk ide, melyen az eredeti várakozások szerint csaknem 160 magyar sportoló képviselte volna hazánkat. Ez nemcsak a sportolók és szurkolók számára okoz gondot, de a sportgazdasági törekvések (pl. infrastruktúra-fejlesztések, utánpótlás) és a sportdiplomácia terén is komoly visszalépést jelent.

A járvány komolyan sújtotta a szabadidősportolókat is. Az elmúlt években Magyarországon is egyre többen voltak, akik aktívan és tudatosan éltek a szabadidősport szépségeinek (rögtön látjuk ezt, ha egy szombat reggel kimegyünk a Margitszigetre, ahol a futók szinte egymás sarkát tapossák). Ezt az egészséget priorizáló attitűdöt is erősen visszafogja a koronavírus. Egy kutatás szerint az emberek 21%-a kevesebbet sportol, mint a vírus előtt. Ezen felül 11%-a azoknak, akik a Covid első hullámai alatt nem sportoltak, egyáltalán nem tértek vissza az aktív sporthoz a korlátozások megszüntetése után sem.

És hogy mi lesz a gyerekekkel? Az egyik legfontosabb kérdés, problémájuk mégis eltűnik a jegybevételek kiesésének és az Olimpia elhalasztásának káoszában. Jelenleg csaknem 250 ezer igazolt sportolónk van az utánpótlásban, akik a vírus hatására edzéslehetőségeiket jelentősen megcsorbulni látták. De a heti öt napos testnevelés kezdeményezés és a különböző sportkörök is megsínylették a digitális oktatást. A gyerekek fejlődésének egy nagyon szerves része esett ki ezzel szinte teljesen, hiszen ebben a korban még sokan igénylik a felügyeletet, hogy kitartsanak az egészségre nevelő programok mellett.

Nem fekete-fehér kérdés egy világjárvány sem

Ezek a problémák sok esetben a jégszikla csúcsát jelentik csak, és hosszú távú negatív következményeiket ma még nehezen tudjuk meghatározni. Mindezek ellenére a sportban is igaz az, amit az evolúció megtanított nekünk: nem mindig az győz, aki a legerősebb, hanem aki a legjobban tud alkalmazkodni.

Következő cikkeinkben be fogjuk mutatni, hogy hogyan adaptáltak az új helyzethez a sportolók, szurkolók, a média vagy éppen a sportrendezvények szervezői - és hogyan találtak ki olyan megoldásokat, amelyek nem csak mentették a menthetőt, de jobbá tették a magyar sportot.

Egy világjárványnak ugyanis bőven voltak pozitív hatásai is. És hogy ezek mik? Na, arról a holnapi posztban bővebben olvashat minden kedves Olvasónk.

(Képek forrása: pexels.com)

Alex

© 2021SportoljHazait. Minden jog fenntartva.
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el